Za ulaganja u zelenu energiju i energetsku učinkovitost 30 milijuna eura

Bez autora
Apr 13 2025

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u petak su dodijelili 46 ugovora o nepovratnim sredstvima za projekte namijenjene proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora u prerađivačkoj industriji te ulaganja u mjere energetske učinkovitosti.

Ukupna nepovratna sredstva iznose 30 milijuna eura. Ugovore su im u Hrvatskim vodama uručili ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i direktor FZOEU-a Luka Balen. Riječ je o projektima odobrenima u sklopu Modernizacijskog fonda za pozive "Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora u prerađivačkoj industriji i toplinarstvu" i "Ulaganje u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u prerađivačkoj industriji".

Ovi ugovori, kako je rekao Balen, zamašnjak su poduzetnicima u njihovu poslovanju i doprinose proizvodnji energije iz obnovljivih izvora i zelenoj tranziciji. Energetska neovisnost i proizvodnja energije iz obnovljivih izvora jedan su od prioriteta Vlade, resornog ministarstva i FZOEU-a, rekao je. Ministrica Vučković je  istaknula kako se 46 ugovora koji su danas uručeni i za koje su dodijeljene potpore od 30 milijuna eura odnose na projekte  vrijedne više od 87 milijuna eura.

Ti se projekti, odnosno investicije ili ulaganja, kako je navela, odnose na proizvodnju električne energije iz OIE-a i provođenje mjera energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u prerađivačkoj industriji. Vučković vjeruje kako će ovi projekti donijeti značajne uštede kada se govori o korištenju električne energije te očekivano smanjenje emisija stakleničkih plinova.

Rekla je i kako se nada da će svi ti projekti donijeti i uštede tvrtkama, mogućnosti korištenja novih tehnologija i povećani prihod u kratkom roku. Jedan od dobitnika nepovratnih sredstava je Hrvatska industrija šećera čiji je savjetnik Uprave Miroslav Božić istaknuo kako ih je iznenadilo da je njihov projekt 12 posto vrijednosti svih 46 odobrenih projekata što govori o tome koliko je sveobuhvatan i kompleksan.

Vrijednost projekta - više od 800 tisuća eura

Ovih 4,7 milijuna eura potpore koje su dobili, kako je rekao, čini 45 posto vrijednosti investicije koja će preokrenuti način proizvodnje u idućem razdoblju i učiniti održivom proizvodnju šećera s puno manjom potrošnjom energije.Hrvatska industrija šećera, kako je naveo, u zadnjih pet godina uplatila je oko devet milijuna eura po osnovi emisija CO2 jedinica tako da vjeruju kako su potpore usmjerene tvrtkama s visokom energetskom potrošnjom.

- Godišnje potrošimo preko 200 gigavatsati (GWh) električne energije, koji puta i 220 ili 250 GWh, što je otprilike potrošnja grada Splita tijekom cijele godine, rekao je napominjući da za proizvodnju šećera, odnosno preradu šećerne repe ne postoji druga tehnologija od one koju primjenjuju, a sada će uštedjeti 12 posto godišnje potrošnje. Automatski će to biti i toliko manje emisija CO2, rekao je.

Direktor Solane Pag Josip Čapin je rekao da proces dobivanja nepovratnih sredstava nije bio lak. Trebalo im je nekoliko mjeseci za prikupljanje dokumentacije. Solana Pag, kako je kazao, mijenja tehnološki proces i u konačnici će uštedjeti tisuću tona CO2 na godinu, uz smanjenje ulaznih troškova i povećanje konkurentnosti.

Vrijednost njihova projekta je nešto veća od 800 tisuća eura, od čega je 55 posto potpora. Projekt je podijeljen u dvije faze: povećanje efikasnosti u preradi i zamjena tehnologije, što će omogućiti energetsku učinkovitost.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik